בין " שלושת הקופים החכמים" לבין כסה לעשור

בשבועות האחרונים סיימתי לקרוא את ספרו של בן-עמי שילוני "יפן במבט איש".
פרופ' בן-עמי שילוני הוא מחשובי החוקרים בתחומו, הוא לימד שנים רבות את תולדות יפן באוניברסיטה העברית בירושלים. הספר כתוב מנקודת מבט אישית והוא מומלץ מאוד לכל מי שמתכוון לנסוע ליפן, ויש בו גם תובנה מעניינת למי שמכין פרזנטציה או הרצאה.

תוך קריאה בספר הגעתי לאחד הפרקים בספר: "פצצות האטום: האם היו מוצדקות?"
קראתי את הדברים בשבועות שהתקיימו אצלנו בארץ ויכוחים על תקיפת הכור באיראן – אכן עיתוי מרגיע ומעודד לקראת הסתיו הקרב, אבל זו באמת בעיה אצלי בדמיון.

פרופ' שילוני כותב, בין היתר, על עבודת ההוראה שלו באוניברסיטה. (עמ' 245) ומשם למדתי משהו שכדאי לאמץ בזמן שמכינים פרזנטציה או הרצאה.

"בתחילה" כותב שילוני, "ריכזתי את כל חומר השיעור שעמדתי להעביר על פתק קטן שהחזקתי בידי. אח"כ עשיתי צעד נוסף: שמתי את הפתק בכיס למקרה שאשכח משהו, והרצתי בלי להביט בו. היעדר הנייר מול עיני אפשר לי לקיים קשר עין עם התלמידים ולחוש כאשר משהו אינו מובן או משעמם. הצעד הבא היה להשאיר את הפתק בבית ולבוא לשיעור ללא שום חומר כתוב, גם לא בכיס."
בהמשך נוכח שילוני לדעת שההמחשה הטובה ביותר היא להראות חפצים ובני אדם. "כשהיינו דנים בסמוראים, הייתי מביא את החרב היפנית שלי ומניף אותה בכיתה."
שילוני נהג להביא חפצים דתיים, כלי כתיבה, נייר יפני וספרים ישנים שהצטברו אצלו. הוא ביקש מאנשים שהתמחו באמנויות לחימה יפניות לבוא ולהציג את האמנויות האלה בשיעור. כך הוא הצליח להראות לתלמידים טקס תה, להשמיע להם נגינה על כלי נגינה יפניים, לנציג סוגי ספורט צבאי ולהראות להם ריקוד יפני.

כשאנחנו מכינים את עצמנו להרצאה או לפרזנטציה – כדאי לזכור את הדברים.

עניין מעניין נוסף המופיע בספר, קשור לתבליט המפורסם של "שלושת הקופים החכמים" (עמ' 53)/
שילוני מזכיר את מקדש נִיקוֹ טוֹשׁוֹגוּ (העיירה ניקו הנמצאת במרחק שעתיים נסיעה מטוקיו) זהו מקדש מפואר, המצופה בשני מיליון וחצי לוחיות זהב. על הקיר של "אורוות הסוס הקדוש" נמצא התבליט המפורסם של שלושת הקופים החכמים.

על פי הפרשנות הנפוצה כיום הסמל מתאר מצב בו אדם מסוים היודע כי נעשה עוול בסביבתו, בוחר להעלים עין מן המתרחש. לעתים מתואר הסמל על ידי המשפט "לא ראיתי, לא שמעתי, לא אמרתי".

אולם למעשה מה שמתואר בתבליט הם באמת שלושה קופים, כאשר הראשון מבין הקופים אינו רואה דברים רעים, השני אינו אומר דברים רעים והשלישי אינו מאזין לדברים רעים.

בימי התשובה שבין כסה לעשור – נראה לי שכדאי להזכיר זאת.

שנה טובה