ראש השב"כ לשעבר, מטיל פצצה פוליטית

בתחילת השבוע שעבר עסקו הכותרות בהתבטאויותיהם החריפות של יובל דיסקין, ראש השב"כ לשעבר ושל מאיר דגן ראש המוסד לשעבר. שני האישים דיברו במקומות שונים, בפני סוגי אוכלוסייה שונים ובמועדים שונים. מה ניתן ללמוד כאן, מבחינה תקשורתית.

ביום שישי שעבר (27.4.12) התקיימה פגישה של פורום שהתכנס בכפר סבא, יובל דיסקין הטיל שם פצצה כשאמר את דעתו על תפקוד ראש הממשלה ושר הביטחון. הדברים הופצו לתקשורת, ופתחו את מהדורת חדשות קול ישראל בשעה 5 בערב שבת. בידיעה ששודרה נאמר שם כי "דיסקין אמר את הדברים בכינוס בכפר סבא".

אמנם הדיווחים הראשונים לא נתנו קרדיט לפורום, אלה עסקו כמובן בנושא המדובר. הפרסום החל רק כעבור כמה שעות בעיקר באתרי אינטרנט.
דבריו של דיסקין נאמרו כאמור, במסעדה קטנה בכפר סבא מול כ- 50 איש ישובים על כסאות פלסטיק, במה שמתכנס שם כבר תשע שנים: "פורום מאג'די".
אחד מחברי הפורום צילם את המפגש במצלמה וידאו פשוטה, העלה את הסרטון ליוטיוב ושלח את החומר לכל מערכות העיתונים.
הסקופ הזה העלה את "פורום מג'די" לכותרות והפך אותו למקום הכי חם בכפר סבא. עלות ההפקה הזו לא הייתה יותר מכמה עשרות שקלים, עלות הכיבוד במקום.
ביום ראשון 29.4 התקיים בניו יורק הכנס השנתי של עיתון ה"ג'רוזלם פוסט" אליו הוזמנו בין היתר גם מאיר דגן ראש המוסד לשעבר, והשר גלעד ארדן .
בפנאל שהתקיים שם על רקע דברי דיסקין, תקף דגן את השר גלעד ארדן ואמר: "אתה משקר, אדוני".
בדיווח במהדורות החדשות נאמר כי "דברי מאיר דגן נאמרו בכנס הג'רוזלם פוסט בניו יורק".
עלות הפקת האירוע הזה הייתה ודאי יקרה הרבה יותר.
***
פורומים אזרחיים יכולים ליצור מסגרות תקשורת אלטרנטיביות. זוהי אינה "תקשורת המונים" במובן הקלאסי של המושג, אולם לפעמים זהו כלי יעיל אשר עוקף את התקשורת הממוסדת הבוחרת להתעלם מאירועים ציבוריים או מסחריים.
כאשר בוחרים לקיים אירוע חברתי, פוליטי או עסקי כדאי לבחון גם את החלופות הללו של התקשורת השיווקית- לא תמיד מה שהוא יקר, נוצץ או יוקרתי יותר – משרת בהכרח את המטרות השיווקיות.