על קיצורים, ראשי תיבות ואוכלוסיית היעד

שנת הלימודים האקדמית בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן בגליל. בסוף השבוע פורסמה מודעה על הפתיחה החגיגית-הצלחתם להבין את המודעה ?

המודעה הייתה מטעם אוניברסיטת בר אילן ונאמר שם כי בין המכובדים שישתתפו באירוע: "שר החינוך יו"ר המל"ג, סגן שר הבריאות, יו"ר ות"ת.

אני משוכנע שהמודעה הזו עברה את שרשרת בעלי התפקידים החל מהדובר ועד חברת הפרסום שעיצבה את המודעה. האם לא היה שם מישהו ששאל: רגע, מה זה "יו"ר המל"ג", ומה זה לעזאזל "יו"ר ת"ת".

כאשר מסרים מילוליים מועברים בקודים, בראשי תיבות, במונחים מדעיים או מקצועיים רצוי לדעת מי קהל היעד שאמור להבין את המסרים הללו. הדוגמא הבולטת הם הקיצורים המובנים רק בשפה הצה"לית, או המונחים בלטינית המובנים בעיקר לרופאים .

כששומעים ברדיו שיחה עם מדען, המראיין מבקש ממנו להסביר את העניין ב"מושגי בני אדם".

בפעם הבאה שאתם ניגשים לנסח מודעה חישבו האם אוכלוסיית היעד שלכם מבינה את מה כתבתם.

אבל למה אני מטריד אתכם בקטנות, העיקר שתהייה שנלמ"צ לסט"לר (שנת לימודים מוצלחת לסטודנטים לרפואה)

לפני כשנה נתתי הרצאה בקבוצה עסקית ובה לימדתי כיצד למנף חשיפה תקשורתית לקידום השיווק. אחד המשתתפים נתן את כל סיבות והתירוצים כדי לומר שהוא לא יוכל לעשות זאת כי "אין לי קשרים בעיתונות, אין לי זמן, ובכלל"- הוא סיים, "אני לא יודע לכתוב מאמרים".

זה היה הרקע לכתיבת "הטיפ השבועי שלי" – סדרת מאמרים בנושאי תקשורת ושיווק המציינת השבוע שנה לפרסום. ב- 51 הרשימות שפורסמו עד היום השתדלתי לחדש, ללמד ובעיקר לגרום לקוראים לחשוב מעט אחרת על המושגים המקצועיים, שלעתים נשמעים מאיימים וקשים להבנה.

הררי מילים ותובנות נכתבו ונאמרו על הנושאים הללו. בחרתי להעביר את המסרים בדוגמאות מחיי היומיום שלנו,שכן מאז תחילת הקיום האנושי תהליכי השיווק הם חלק בלתי נפרד מחיינו -גם אם אינם נקראים בשם הזה.

בהזדמנות זו אני מודה לכל המגיבים שלעתים לקחו את הנושאים לכיוונים שלא חשבתי עליהם.

בהצלחה לתלמידי הרפואה בצפת ולכלל הסטודנטים.