פלפל ירוק, ציפור מנוולת ותובנה בשיווק

לפני כמה חדשים תקף אותי פרץ של געגוע לעבודת אדמה. במעשה שעוד אצטער עליו, שתלתי באדנית כמה שתילי פלפל ירוק. מה למדתי מכך על הערכות לטיפול בתקלות כחלק מתכנית השיווק.

לא היו לי תקוות מי-יודע-מה מכל העניין הזה, וכמו שאמרו לי חברים "לא צריך לעשות שום דבר מיוחד, תן לצמח רק מים ואהבה", ואכן מידי פעם ניגשתי להשקות, סיפרתי לשתיל הצעיר כמה אני אוהב אותו, ועקרתי איזה עשב שוטה. כעבור זמן יצאו פרחים קטנים ואח"כ – למרבה הפתעתי, הפציע פלפל ירוק קטן וחמוד. בהמשך הזמן יצאו עוד 3 כאלה, כולם בגודל קלמנטינה, ובסה"כ היו ב"ערוגה" 4 פלפלים ( הפירוט הזה הוא חשוב, ואני מבקש את סליחת הקוראים על הטרחנות).

הכל היה טוב ואופטימי עד שהשבוע באה ציפור בת בליעל וניקרה כמעט את כל הפלפלים. היו לי 4 ונשארתי בקושי עם אחד – נזכרתי מאוחר מדי לעטוף את גידולי הירק הללו בשקית נייר, או לפחות להתקין רשת נגד צפרים. כעסתי מאוד, וניגשתי לנסח מכתב זועף לראש הפקולטה לחקלאות ברחובות, שידאג שהסטודנטים שם ילמדו גם חקלאות מעשית ולא רק כימיה, ביו-כימיה, פיסיקה ומתמטיקה – אחרי הכל, נעזרתי ביוזמה הזו, בבן שלי שלומד שם.

מרוב שהוא היה שקוע בלימודים העיוניים הללו, הוא לא הזכיר לי לנקוט באמצעי הגנה נגד הצפרים. יחד עם זאת – אני לא בורח מהעניין וכל האחריות לתקלה היא כמובן עלי.   במחשבה שנייה, החלטתי לגזוז את המכתב . המסמך הזה, אם ישלח, עוד עלול להזיק לו אם יחליט להגיש בקשה לקבלת מלגה, חשבתי לעצמי. כדאי לסגור את הפינה הזו בתוך המשפחה.

כשאנחנו יוזמים פעילות שאמורה להניב מוצר או שירות ובעקבותיו הכנסה כספית , כדאי להיות מוכנים מראש לאפשרות של תקלות בלתי צפויות ולהיערך בהתאם. יש לעניין הזה השלכות בתחומים רבים, ומבחינתם של בעלי עסקים, מנהלי חברות וארגונים ואפילו משרדי ממשלה – בעיקר מניעת הוצאה כספית מיותרת.

התקנת רשת בערוגה – הייתה מרחיקה ציפרים מהאדניות שלי, בדיקת נתונים מדוקדקת אצל כל גורמי החינוך בארץ, הייתה מונעת מבוכה משר חינוך שמחליט לקצר את חופשת הקיץ, גורם למהומה, ואחרי שבוע חוזר בו מהחלטתו ומעמיד את הסבריו כמו ילד שננזף כשהעמידו אותו בפינה. אבל מה אני מלין על שר החינוך ?

אם הייתי מתכנן וחושב על כך מראש, הייתי משלם כמה שקלים לילדי השכנים בבניין שלי. הם היו מוכנים לשמש דחליל, לוקחים איתם את הפייסבוק שלהם, ואני הייתי מקבל תוצרת חקלאית בריאה ואורגנית. אין מה לעשות- עירוני נולדתי,

עירוני כנראה אשאר עד 120 שנה.