לאן לאן הולכת את הדרך

 והפעם שיחה עם חן נירן על השילוט בדרך אל היעד

בימים רגילים, ובמיוחד בימים אלה של חופשת הקיץ נראה שיש קבוצה די גדולה באוכלוסייה הסובלת ממצוקה שאינה ניתנת לריפוי.  קבוצה זו, שגם אני לצערי משתייך אליה, היא קבוצה  של אנשים נטולי חוש התמצאות. לחלוטין. באחרונה הבאתי את העניין למיומנות כזו, שביקשתי להיכנס לספר השיאים של גינס. טרם קיבלתי תשובה, אבל השמועות הם שיש לי סיכוי לא רע.

מה לעשות, בכל זאת, כדי שהלקוחות שלנו לא יתברברו בדרך אל היעד ?  בימים אלה אנשים נמצאים בדרכם למקומות הנופש, חלקם מצוידים במפות, ובאמצעי ניווט.

באחת הנסיעות האחרונות שלי לירושלים, כיוון אותי המסלול שהכנתי מראש לכביש מספר 1 למקום שבו מתפצל הכביש לכיוון "הר חוצבים".   כשהגעתי למקום הפיצול שמתי לב שאין התאמה בין השילוט במקום לבין תכנון הנסיעה שלי, והרי המפה- היא אותה מפה.   היו לי 2-3 שניות לקבל החלטה האם לפנות ל"הר חוצבים" או להמשיך בדרך המוכרת לי לירושלים ובסופו של דבר זה מה שעשיתי.

כאשר השילוט, כל שילוט אינו ברור והוא מאפשר לך שיקול דעת, המצב גורם לערעור הביטחון העצמי. שילוט לא ברור בכביש ובמיוחד בדרך ראשית עלול להיות מסוכן מאוד. כיצד אני אמור לדעת למי להאמין – למכשירים או לשילוט שבדרך ?

איך להתנהג נכון במצבים כאלה כמשתמש בדרך, ומצד שני כיצד להציב שילוט בצורה ברורה ונכונה כדי שהלקוחות ובעלי העניין יגיעו אלי – פניתי לידידי חן נירן.

חן הוא קופירייטר למקרים קשים, ובנוסף הוא שותף ב- ניווטבע חברה להפקת אירועי שטח. הוא גם יו"ר מועדון הניווט של ראשל"צ והשפלה.

שאלה: חן , למי להאמין. למכשירים או לשילוט בשטח ?

תשובה: קודם כל – תכנון הנסיעה. כדאי להסתכל במפה לפני היציאה. יש אתרים רבים בהם ניתן למצוא מפות מעודכנות של העיר אליה תגיע. כדאי להדפיס את השלבים הסופיים של הנסיעה בתוך העיר ולקחת איתך למכונית.  לגבי הדילמה תוך כדי הנסיעה, אני לא כל כך סומך על המכשירים, לפעמים יש להם השהייה לעומת מהירות השתנות המצב מולך בכביש. השלטים בשטח אמורים להיות הכי מעודכנים וחובה להאמין להם במקרים של כניסות ופניות אסורות, אולם אני מסכים ששלטי ההנחיה לאן להגיע לא תמיד ברורים.

שאלה: מהם העקרונות שאתה מציע כאשר באים למקם שילוט ?

תשובה: שילוט טוב מסתמך על הנראות שלו (Visibility). כלומר גודל השלט, גודל האותיות, הקונטרסט בין צבע האותיות והרקע. לגבי המיקום – יש לכוון כך שנראה היטב מכיוון הנסיעה ולפני הפנייה עצמה. בניווטבע אנו שולחים במייל מפת דרך לפני האירוע ומציבים שלטים עם מעט מילים (שם הגוף שמגיע לפעילות) וחץ בפניות המהותיות לקראת אתר המפגש.

שאלה: וודאי נתקלת בסוגי שלטים משעשעים, אתה יכול לשתף אותנו ?

תשובה: השלט המדהים בארץ נמצא על כביש מס' 2 בדרך לחיפה לפני מחלף זיכרון יעקב, זהו שלט ענק שמפנה ימינה ל-כרמיאל ורק לכרמיאל.  מדהים מה חשבו אנשי מע"צ כשהציבו אותו ? האם אין ערים אחרות עם חשיבות מסוימת אליהן מגיעים בפנייה זו לפני כרמיאל הרחוקה? ולמי שלא קלט בדרך נמצאות זיכרון יעקב, יוקנעם, עפולה, מגדל העמק, נצרת וכן הדרכים שמובילות לצפת, טבריה והכנרת ולקריות.

שאלה: האם יש משהו מיוחד בעניין הזה שכדאי לשים אליו לב כשנמצאים בחו"ל ?

 תשובה: אם ניקח לדוגמה את לונדון – האולימפיאדה מתחילה – כדאי לשים לב שבעיר הענקית הזו יש לרחובות שונים שמות מאוד דומים שנבדלים רק בסיומת שלהם: יש Street ויש Road , יש Lane ויש Avenue וגם Alley ועוד… ועוד…  כלומר מי שמחפש את קווינס רואווד   Queen's Road    שלא יגיע בטעות לקווינס וואיי Queen's Way  בקיצור, בלונדון (ובכל מקום) חייבים לשים לב לכל הפרטים.

                                                               * * *

אם מדברים על רחובות לונדון אי אפשר שלא להזכיר את השיר המקסים של ראלף מקטל  Streets of London

היום ט' באב – אולי כדאי לחשוב היום ובכל יום גם על אהבת חינם. הדרך לשם ברורה וגם השילוט.

העיקר – סעו בדרכים בזהירות.