מינוף החשיפה התקשורתית בתיירות הכפרית

מינוף החשיפה התקשורתית בתיירות הכפרית (וגם בעסקים בכלל)

"החלטנו לשפץ את הרפת הישנה ולהקים בה יוזמה תיירותית"  

בסוף השבוע נסענו לבקר חברים בקיבוץ יראון, יציאה מהעיר ובמיוחד לצפון רצויה ומומלצת בכל זמן, וחוצמזה יש הרבה מה לעשות שם במיוחד בתקופה זו. תוך כדי נסיעה בכבישי הגליל העליון נחשפים לאתרי תיירות, יקבים ובעיקר לצימרים ולבתי האירוח בתיירות הכפרית.

בפתח הספר "הדבר היה ככה" מספר הסופר מאיר שלו על אירוע שמזכיר מציאות יומיומית במושבים.  הדבר היה ככה: במושב נהלל, מספר שלו, התגלה "סליק" ששימש את ארגון ה"הגנה". במקום שבו החביאו נשק, ביקש כעת בעל הבית לקדם יוזמה חינוכית-תיירותית. הוא שיפץ את המקום והפך אותו לאתר ביקורים. עם נוסיף לסיפור הזה גם צימר שנבנה במקום – והנה לפנינו דוגמא של יוזמה תיירותית מבורכת. בעלי אתרי תיירות במרחב הכפרי מתייחסים לעיתים כמובן מאליו, למה שיש להם בחצר.

כדאי לזכור עובדה בסיסית: מה שאצלם הוא דבר רגיל ויומיומי כמו טרקטור ישן או אפילו חמור – יכול להיות אטרקציה למשפחות המגיעות מסביבה עירונית. בעלי משקים חקלאיים הם למעשה ספקי חוויות, שעוד מעט יעברו מהעולם. המציאות הכפרית עשויה לעניין את האורחים, ובעיקר את ילדיהם ולגרום להכנסה נוספת לבעל המקום.

יש לכם טרקטור ישן שהיה זרוק במחסן ? לאחר טיפול קוסמטי הוא יוצג בגאווה בחזית הצימר שלכם. יש לכם בוודאי תמונות מהימים הטובים של הטרקטור הזה, כדאי להציג אותם לאורחים שמתארחים במקום. הם יגלו בזה עניין, הילדים יטפסו ויצטלמו, והשהות אצלכם קיבלה חוויה נוספת ואתם גם מזכירים בצורה מכובדת יקירים שאולי כבר הלכו לעולמם.

התיירות הכפרית מאפשרת יוזמות כלכליות מגוונות: אירוח, אוכל, סיפורים אישים, אטרקציות תיירותיות ולמעשה כל דבר שנוגע בחיים – כדאי לאפיין את אוכלוסיית היעד ולפנות אליהם באמצעות המדיה המתאימה.

נניח שכבר פרסמו עליכם כתבה. נו – אז מה ? תיירנים, ובעלי עסקים חושבים כי המטרה היא להגיע לתקשורת – וזה נכון. נכון, אבל לא מספיק. למסרים התקשורתיים יש חיים משלהם: אזכור או כתבה במדיה אפשר להעצים באמצעות הרשתות החברתיות, אפשר לשלוח במייל את הקישור ללקוחות וכך לשמור איתם עם קשר.

אם יודעים על יוזמה או על אירוע תקשורתי שאתם מעורבים בו בעתיד – כדי לברר את מועד שידור התכנית או הכתבה. אם היא תהייה בפורמט מודפס האם ניתן לקבל עותקים מודפסים ועוד שאלות שיעזרו לכם למנף ולקדם את השיווק.

כשמדובר בתכנית טלוויזיה כדי לברר מתי תשודר התכנית, האם יש שידור חוזר, האם התכנית תועלה גם באינטרנט, מי היו המתראיינים האחרים ועוד. הדבר הבסיסי ביותר – האם יש לכם את פרטי הצוות שדיבר אתכם. אם אתם כבר באולפן טלוויזיה כדאי שתהייה לכם תמונה עם המנחה, המגישה, עם סלב. את התמונות כדאי גם לפרסם והנה לפניכם עוד ערוץ שיווקי.

כאמור למסרים התקשורתיים יש חיים משלהם וכדאי לנצל זאת, במקרה הזה – כדאי ורצוי להכין משימות לתקשורת השיווקיות.  להגיע לחשיפה תקשורתית זה מצויין, כעת נותר גם לחשוב כיצד מנהלים את ההישג הזה גם להכנסה כספית.