קיבלתי נזיפה מדפני ליף

"אתמול בערב ראיתי אותך בעצרת המחאה, והיום אתה דופק לי את המאבק בהתנהגות הקפיטליסטית שלך !"

בסה"כ רציתי להוציא 35 ₪ על נסיעה במונית ופתאום כל המצב הכלכלי של ישראל על הראש שלי

בשבוע שעבר קיימתי הרצאה לקבוצת אנשי עסקים במושב תימורים. שמחתי מאוד לקראת המפגש ואפילו חשתי הרגשת געגוע כפרית. יום לפני ההרצאה הייתי חסר מזל- נגרם לי נקע ברגל ולא יכולתי לנהוג במכונית. בסופו של דבר הסתדרתי עם טרמפ , הייתי רק צריך להגיע למקום מפגש.

התקשרתי לתחנת מוניות להזמין מונית. "35 ₪" אמר לי הסדרן, "אבל תתקשר מחר בבוקר להזמין את הנסיעה". בבוקר שלמחרת הרגשתי הרבה יותר טוב, לפני שעמדתי להתקשר לתחנת המוניות התברר שהבן שלי יכול להקפיץ אותי למקום המפגש עם הטרמפ שלי -וכך היה.

ההרצאה הייתה טובה, המפגש הכפרי היה מוצלח, ואפילו הטרמפ חזרה עבר בהצלחה. ירדתי מהטרמפ ב"גן העיר" בראשל"צ שם ממוקמים אוהלי המחאה, ולפתע לנוכח השלטים שהיו שם תקף אותי לפתע סחרור. לא הבנתי ממה אני סובל יותר. מכאבים עזים כתוצאה מהנקע ברגלי או ממבטה הנוזף של דפני ליף- ממנהיגות מחאת האוהלים.

"מה קורה לי ?" שאלתי את עצמי. לרגע ראיתי בדמיוני את דפני נוזפת בי "אתמול בערב ראיתי אותך בעצרת המחאה, והיום אתה דופק לי את המאבק בהתנהגות הקפיטליסטית שלך !"

מה ???   "אמרת שתיסע במונית ותשלם 35 ₪ , בכך סיפקת פרנסה לנהג מונית, שמאפשר לו לקנות אוכל, שמאפשר לחקלאים לגדל את היבול וכו'- ופתאום אתה מחליט לגזול לו את הפרנסה ?" לפתע ראיתי את כל שרשרת הכלכלה קורסת כמגדל קלפים – והכל בגלל שחסכתי 35 שקלים. ללא ספק התנהגות שאין בה צדק חברתי- כפי שהעם דורש. המצפון החל לייסר אותי ועוד בחודש הסליחות והרחמים.

* * *

כאשר אנחנו קונים ברשת מזון גדולה, אנחנו למעשה פוגעים בסופרמרקט השכונתי, כשאנחנו קונים במבצע של סצימצקי אנחנו מחסלים חנות ספרים משפחתית שנהגנו לבוא אליה.

זאת לא נוסטלגיה- זאת כלכלה . אנחנו מייצרים מוצר – מישהו עשוי להעדיף ולקנות את המוצר שלנו ברשת חנויות גדולה ובכך למעשה לפגוע בנו – לא ?

בילדותי נהגתי להקניט את החברים שלי, בני עדות המזרח על כך שהם קמים כל יום במהלך חודש אלול לאמירת סליחות. "אתם צריכים חודש בשביל החטאים שלכם, ואילו אנחנו אומרים סליחות רק בעשרת ימי תשובה" כך אמרתי בטיפשותי – הרי ברור כאן לגמרי מי מבצע יותר חטאים.

רק עשו לי טובה, אל "תגידו אותי" לדפני ליף