מה ניתן ללמוד מחליל צד ?

בילדותי הייתי די מוכשר בנגינה אבל לא ממש אהבתי לתרגל. ואילו בכדורגל, אהבתי להתאמן אך לא הייתי מוכשר כלל. בשבוע שעבר הזדמן לי סוף סוף להיעזר בכישורים המוסיקאליים שלי מימי ילדותי, ולהשליך מהם משהו גם לתובנה בשיווק.

ביום העצמאות השתתפתי בערב שירה בציבור. בנוסף לנגן באורגן חשמלי היה במקום גם נגן חליל צד שליווה את הערב.

למי שאינו מכיר נספר שהצלילים המופקים מחליל צד הם במנעד רחב החל מצלילים נמוכים, רכים וחלשים ועד לגבוהים חזקים וחדים. בתחילה הייתי שקוע בשירה ובמילות השירים שהוקרנו על גבי מסך וכעבור כמה דקות שמתי לב לכך שלמעשה – חליל הצד לא היה דומיננטי בליווי, וכמעט שלא נשמע. ראיתי את ניסיונותיו של הנגן להישמע- ללא הצלחה יתרה.

בתחילה חשבתי שהבעיה היא במיקרופון או בכיווני ההגברה, ומשתוקנו הדברים הללו הצליל שבקע עדיין נבלע בין צלילי האורגן החשמלי.

ההמשך היה שונה. נראה היה שנגן חליל הצד הבין שמקומו אינו בהובלת השירים והוא החל ללטף את המילים והמנגינות בצליליו המקסימים של הכלי. רק אז הקהל גם שמע את הצלילים וגם שם לב שהוא מנגן – הנגן יצר לעצמו בולטות מוסיקאלית.
* * *
יצירת בולטות שיווקית ותקשורתית אינה תלויה רק באמצעים גדולים, יקרים או אגרסיביים.
מסרים תקשורתיים אפשר כמובן להעביר באמצעים הללו: שילוט חוצות, פרסום על גבי אוטובוסים ורכישת מדיה בתקשורת הכתובה, האלקטרונית ובאינטרנט.

עסקים קטנים או ארגונים שאין להם תקציבי ענק, יכולים לחשוב באופן יצירתי ואולי לגלות אצלם כמה "חלילי צד" כאלה – היכולים לייצר בולטות תקשורתית ובכך להגביר את המכירות.

לפני שממהרים להוצאות שיווק גדולות, כדאי לבדוק אולי יש משהו קטן אבל ממזר, שיכול לגרום לכתבה או לאזכור בעיתונות. אולי כדאי להמתין עם המודעה ולפרסם אותה בסמוך לחשיפה תקשורתית אחרת.

כפי שעיבוד מוסיקאלי בכלי נגינה קטן ועדין יכול לגרום לרטט אצל המאזין – כך אמצעי יצירתי או תוכן מעניין יכול לגרום לגידול בחשיפה ובמכירה.