על שימוש נכון בהעצמת תוכן

באחת הסדנאות שלי בחשיבה מופרעת, נשאלתי שאלה ע"י אחד המשתתפים: "אני מרגיש לא נוח לטחון בכל פעם, דברים שאני כותב או אומר". כיצד להעצים תוכן ולהרגיש טוב.

חיינו מתנהלים כמו גלגל. רבות נכתב ונאמר על גלגל השנה, גלגל המזלות וגלגל החיים. המחזוריות הזו מולידה גם אופנה המשתנה כל הזמן – זה דרכו של העולם.

סרט שראינו בילדותנו, שיר שרקדנו לצליליו, ספר שקראנו בעבר, מערכון או בדיחה שהצחיקה אותנו – כל אלה לא השתנו. אנחנו גדלנו, התבגרנו, עברנו שינויים ובכל בכל פעם כאשר אנחנו חוזרים לדברים הללו אחרי שנים, יש לנו תחושה מיוחדת.

שימוש במושג "לטחון את המידע שוב" או "למחזר את הרעיון" מראה על תחושה לא טובה שיש למשתמש, במקרים רבים התחושה הזו ניתנת לשינוי.

ילדים לומדים את סיפורי המקרא בגן, סטודנטים לומדים את אותם הסיפורים במסגרות אקדמיות, אנשים יוצרים על בסיס הסיפורים הללו עבודות אמנות, מחול ומוסיקה – התוכן לא השתנה וכל אחד מוצא דרך להתחבר לדברים. אין כאן הרגשה של "מחזור" למרות שמדובר באותו תוכן.

* * *

כאשר יש לנו תוכן מסוים, תובנה, טיפ שיכול להועיל – השתמשנו כבר בדברים הללו בכתיבה או בדיבור ואנו נדרשים להשתמש בהם שוב, כדאי להשקיע מחשבה ולברר כיצד ניתן להעצים את המסרים הללו ולהפוך אותם לאקטואליים ורלוונטיים.

בשבת הבאה יקראו בבתי הכנסת את פרשת ויצא. בפרשה מוזכר, בין היתר, אחד מסיפורי החיזור היפים ביותר המופיעים במקרא: הפגישה בין יעקב לרחל.

לפני שנה בדיוק פרסמתי מאמר על ההיבטים השיווקיים בסיפור הזה, המאמר פורסם באתר nrg של מעריב. אין טעם, כמובן, לפרסם מאמר כזה שוב, שכן אין בו כל חידוש – הבאתי את המאמר כדוגמא לשימוש בהעצמת תוכן והפיכתו לאקטואלי.