מי שומר על הקרדיט של האומנים ?

אמנים ויוצרים עסוקים באומנות שלהם, עד שנדמה לעיתים כי אין מי שמגן על האינטרסים שלהם.

עיריית ראשון לציון יזמה לפני מספר שנים הקמת פארק ערים תאומות

על פי פרסומי העירייה "המטיילים בגן יכולים לעבור מעיר תאומה לאחותה, לקרוא הסברים על העיר ועל הנקודות המרכזיות בה. מסביב לגן טיילת מוגבהת שמאפשר להלך ולהשקיף על הגן שמשולבים בו רחובות העיר ופינות לערים תאומות. בשתי הכניסות מזרקות יפות, הראשונה, סמוך למגרש החניה, השנייה בכביש הראשי בדרך משה דיין, על מעקה הבריכה מוטבע פסיפס מרהיב שנקרא פרדס המושבה.". ובפסיפס הזו אני מבקש לעסוק.

אמנים

עבודת הפסיפס באמת יפהפיה וכוללת מבנים ומוטיבים מתולדות העיר.
מה שמתבקש לדעת, מיהו האמן שביצע את העבודה. העניין הזה אינו מוזכר בשום מקום בשטח עצמו וגם לא מוזכר בפרסומי העירייה.

אפשר כמובן להטיל את האחריות על עיריית ראשון לציון, ובמקרים כגון אלה, על רשויות או ארגונים אשר הזמינו עבודות אמנות מיוצרים. אולם מכיוון שמדובר כאן בנושאי תקשורת ושיווק – אני דווקא רוצה להטיל את האחריות על היוצרים עצמם.

מסמך הזמנת עבודה מאומנים ומיוצרים מכיל כמובן פרטים מקצועיים רלוונטיים, האם מסמך כזה מתייחס גם להיבטים השיווקיים, לקניין הרוחני ולזכויות היוצרים על היצירה ?

אם, לדוגמא, אתם מקבלים הזמנת עבודה לביצוע קיר פסיפס שיוצב בפארק, האם יש התייחסות כתובה לקרדיט שיינתן במקום בו מוצבת העבודה ?
כדאי לדרוש להוסיף את שם האומן על הקיר עצמו, בדומה לחתימה של צייר על תמונה.
ואם מבצעים עבודה כזו, האם מודעים לפעולות השיווק ויחסי הציבור שיבצע מזמין העבודה ?
והתחזוקה ? כיצד תראה העבודה שלכם אחרי שנים בעקבות פגעי הזמן ?

אין כל הבדל אם מדובר בתמונה שתוצג במתנ"ס, בפסל שיוצב במשכן הכנסת, או בפרוייקט ענק בפארק – קבלת תשלום על העבודה היא דבר חשוב מאוד, הבטחת זכויותיכם והאינטרסים שלכם בעניני הפרסום ויחסי הציבור – חשובים לא פחות.