כיצד לספר סיפור ? מתי דיברתם על כך עם יקיריכם ?

אני כמובן איני נוהג לחטט במגירות של ילדי, אולם בסוף השבוע ראיתי על השולחן בחדר של הבת שלי קלסר עליו כתוב "תיק הדרכה". בהזדמנות המתאימה שאלתי אותה על התיק ועל החומר שנמצא בו. מה למדתי מהשיחה הזו על הכנה לפרזנטציה.

מסתבר כי היא קיבלה את קלסר הזה בסמינר ההדרה של תנועת נוער, ממנו חזרה בשבוע שעבר. דפדוף בקלסר גילה אוצר בלום שיכול להועיל לי ולכל בעל עסק, ובמיוחד לאנשים המתקשים להציג את העסק שלהם ב- 60 שניות או לתת הרצה ארוכה יותר.

כותרת אחד העמודים הייתה "כיצד לספר סיפור" ובו נקודות למחשבה ולביצוע לקראת הכנת "פעולה" בתנועת נוער. צרפתי את הדף הזה בקובץ המצורף. אני מצטט כאן מתוך הדף המקסים הזה, כמה נקודות שנראות לי חשובות לבעלי עסקים:

המטרה: לעניין ולרתק את השומעים, להצית את דמיונם, כך שהסיפור יצטייר בראשם.

הכלים – המספר, עם גופו, וקולו לעיתים בשילוב אביזרים.

האמצעים: קשר תמידי עם הקהל: במבט, לפעמים בשאלות שנוגעות לדעתו על המתרחש. המחשה במילים: יש למצוא דרכים לתאר את כל מה שעובר על גיבורי הסיפור (ואני מוסיף – על בעל העסק).

כלים טכניים: קצב, הפסקות, מתי מגבירים את הקול ?

כותב הדף מסכם את הדברים: על כל אלה כדאי לחשוב לפני שמספרים וגם לשנות לפי תגובות הקהל (לפעמים כשהקהל מאבד עניין כדאי להגביר את הקול, לפעמים להאט – אלה דברים שתגלו עם הניסיון). הדבר החשוב ביותר הוא הנאה מלספר את הסיפור.

כל אלה כאמור, מתוך דף המופץ לחניכים בקורס הדרכה בתנועת נוער. המידע הזה כמובן, אינו בא במקום השתתפות בסדנאות מקצועיות , אבל אם יקיריכם נמצאים בקורסי הדרכה: בתנועות נוער, בצבא, באוניברסיטה, במשרדי ממשלה, ובמקומות עבודה נוספים – דברו אתם על חומר העזר שהם קיבלו , לפעמים תמצאו שחלק מהחומרים הללו נכתבו ע"י אנשי מקצוע שאתם מכירים.

ומשהו מקצועי שמדגדג לי – מאוד רציתי לפרגן לאדם שכתב את הדף הזה. אבל כפי שאתם רואים, אין קרדיט ואין שם. אני מזכיר לכם – ל"נייר" יש חיים. כתבתם או יצרתם משהו אל תשכחו להשאיר את פרטי ההתקשרות שלכם – זה עשוי להביא לכם עבודה.