על גמגום ונאום

זיכרון של ילד הוא כנראה משהו חזק יותר מכל מציאות.

אם אתם עומדים לעלות לשידור חי ברדיו, או אם יש לכם הרצאה, כדאי מאוד להכין את הדברים בכרטיסיות או בדפים מתאימים עם כיתוב באותיות גדולות וברורות על מנת שהמסר שלכם יעבור בקול רם וברור. כדאי גם להקריא את הטקסט לפני ההרצאה, כמה פעמים כדי להמנע מתקלות לא נעימות.

בזמן שהצנחנים שיחררו את ירושלים, לפני 45 שנים, הייתי תלמיד בכיתה ו'.

בעיני ילד, כל העניין הזה של המלחמה ותקופת ההמתנה שלפניה, זכור לי כחוויה נחמדה למדי. בבניין בו התגוררנו לא היה מקלט, יצאנו כל הילדים ועזרנו לחפור שוחות ולמלא חקי חול, ובערב היינו מתלווים לאנשי הג"א (פיקוד העורף של אז) כדי לוודא שהשכנים אוטמים את החלונות בנייר. הצעקות שלנו "קומה שלישית- לכבות את האור", זכורים לי עד היום. היינו צובעים בצבע כחול את פנסי המכוניות ובכלל, התחושה כילד הייתה כאילו אתה נמצא בפרק של הספר "חסמבה".

בתוך כל הכיף הזה הגיע אותו יום ארור ומקולל. הכיתה שלי ו' 2 שיחקה כדורגל מול כיתה ו'1 על אליפות בית הספר והלוזרים הללו, שאפילו לא יכלו לנצח אותנו בג'ולים – הכניסו לנו חמישיה.

חמש אפס הם ניצחו אותנו בכדורגל, ואני – הספורטאי המצטיין של ביה"ס, עמדתי בשער וקיבלתי את כל החמישיה – איזו בושה !   את משחק הגומלין קבענו כעבור זמן להפסקה הגדולה, וביום שהמשחק אמור היה להתקיים באה המלחמה וקלקלה לנו הכל. המשחק נדחה ולמעשה לא התקיים בכלל- עד היום.

מכיוון שבילדותי הייתה לי נטייה קלה לגמגום, יצאתי מהעניין הזה די בשלום. כששאלו אותי על התבוסה עניתי בגמגום, הילדים התעייפו מלשמוע אותי- אמנם צחקו עלי, אבל אני לא הייתי צריך לדבר ולהסביר כלום. וכל ניצלתי.

***

מי שלא היה מוכן עם הסבר משכנע לגמגום שלו היה לוי אשכול שהיה באותה תקופה ראש הממשלה ושר הביטחון. ב -28.5.1967 במה שמכונה "תקופת ההמתנה" הוא דיבר ברדיו בשידור חי ולמעשה הקריא נאום מדף שהוכן לו מראש, במהלך הכנת הנאום נוצרו כמה נוסחים, וכאשר הגיע אשכול לפסקה שבה בוצע תיקון, החל מהסס; הוא לא הבין את התיקון שנעשה, ובשידור חי החל מגמגם אל המיקרופון.

אמצעי השידור היחיד שהיה אז היה הרדיו עם 100 אחוזי האזנה – הפירוש שניתן לגמגום הזה היה הססנות וחוסר מנהיגות. מה שקרה למעשה הוא תקלה שיכולה לקרוא לכל אחד. אבל כשאתה ראש ממשלה, בתקופה רגישה ומאזינים לך מיליוני אנשים – המצב שונה.

***

אם אתם עומדים לעלות לשידור חי ברדיו, או אם יש לכם הרצאה, פרזנטציה, שיחת טלפון חשובה, שיחת וידאו, או הרצאה באינטרנט – כדאי מאוד להכין את הדברים בכרטיסיות או בדפים מתאימים עם כיתוב באותיות גדולות וברורות על מנת שהמסר שלכם יעבור בקול רם וברור. כדאי מאוד להקריא את הטקסט כמה פעמים כדי להימנע מתקלות לא נעימות.

***

אגב- אם הייתם בשנת 1967 בכיתה ו' 2 ולמדתם בבי"ס רוקח ביד אליהו בת"א, וכיום אתם בסביבות גיל 56 אנחנו חייבים לארגן את משחק הגמר נגד הבנים של ו' 1 – משחק שבוטל בשל המלחמה.

חומות ברלין נפלו, ברה"מ התפרקה, אפילו בארה"ב יש נשיא שחור – ולמרות הכל אנחנו חייבים להחזיר את כבודנו האבוד.

ובכל זאת- יום ירושלים שמח !