התוכן הוא המלך

ה"תוכן הוא המלך", אולם נראה כי בימינו הדרך שלנו למלוכה מעט מנוכרת, היא מדלגת לעיתים על המגע האנושי ומשאירה את התוכן מלך – אבל ללא שאר רוח ונשמה יתרה. ומלכים כידוע, הם בני חלוף.

החודש ימלאו 40 שנה למותו של חוקר ארץ ישראל יוסף ברסלבי (ברסלבסקי)
1.4.1896 – 14.4.1972

ברסלבי נולד באוקראינה עלה לארץ, שרת בצבא הטורקי ועבד כפועל חקלאי בקיבוצים מרחביה וכנרת, לאחר מכן עסק בהוראה. הוא שימש כמדריך טיולים ומחקריו התפרסמו בעיקר בעיתוני ההתיישבות העובדת "דבר" ו"הארץ" החל מ- 1925.
הוא ריכז את פרסומיו בששת כרכי הסדרה שכתב "הידעת את הארץ", הספר הראשון בסדרה יצא בשנת 1940 בהוצאת הקיבוץ המאוחד.

סגנון הכתיבה שלו הוא כשל מורה דרך, הוא כותב את הדברים כפי שהוא מספר אותם. בתיאוריו הוא משלב ידע מתחומים רבים וכן סיפורים שהוא שמע מפי תושבי הארץ.
כל כרך של "הידעת את הארץ", מכיל 450 – 500 עמודים מרתקים של ידע. ברסלבי חקר את הדברים פשוטו כמשמעו – מי היו מקורות המידע שלו ?

כך הוא כותב בכרך הראשון, שימו לב לשפה: "הידעת את הארץ ?" פותח ברסלבי, "הידעת את הארץ? התטיב דעת, לפחות את סביבתך? היצאת לשוטט בצידי דרכים ובנתיבות בלתי כבושות, כדי לחדור לפני ולפנים של האזור, אזור מושבך, הנשקף אליך יום יום ושעה שעה, מרחוק? האם חדרת אל האזורים השכנים ואל פינותיהם החבויות והנעלמות? הידעת את פרטי נופיהם, לא מתוך טיסת-גלגלים אצה ומבוהלת, כי אם מתוך הסתכלות כנה, בלתי אמצעית וברוכת רשמים?"

העיקרון שלו פשוט מאוד: "אל תצפה למומחה ולמדריך, אשר יזדמנו רק לעיתים רחוקות אל מקום מושבך". בהמשך הוא נותן טיפים ועצות כיצד ללקט ידע ממקורות שונים ומגוונים –משל היה חניך בקורס קציני מודיעין.

מבחינה לשונית- המתודה שלו מתייחסת לביצוע פעולות: "אסוף חומר הדרכה…, תבע מציבורך רכישת מפות…, גזור ואסוף מתוך העיתונות מאמרים…, ציין בפנקסך את סגולות הנוף והקרקע…" וכד' בקיצור- רצוי גם שתדע בע"פ גם את סיפורי המקרא, הברית החדשה, הקוראן והמיתולוגיה היוונית, וכל זה עשרות שנים לפני עידן האינטרנט, הרשתות החברתיות וגוגל.
***
כשאני קורא היום את הדפים המצהיבים בכריכת הבורדו, הנמצאים בספרייה שלי אני מרגיש ננזף- ובצדק.
למי יש היום זמן לכל ה- Doing הזה ?

ברסלבי אולי לא השתמש במילה הזו, אבל הוא היה סוכן ידע ואיש תקשורת מהמשובחים- הוא השתמש בכל מושגי השיווק והתקשורת שהיו קיימים בתקופתו, כדי לנהל ולהעצים את הידע שלו להמונים: נטוורקינג, כתיבת מאמרים, הרצאות, סיורים ובעיקר חקר וסקרנות.
***
בעלי מקצועות, בעלי עסקים ומומחים בתחומים שונים מסתמכים היום בעיקר על הטכנולוגיה להעברת הידע שלהם. אכן ה"תוכן הוא המלך", אולם נראה כי בימינו הדרך שלנו למלוכה מעט מנוכרת, היא מדלגת לעיתים על המגע האנושי ומשאירה את התוכן מלך – אבל ללא שאר רוח ונשמה יתרה. ומלכים כידוע, הם בני חלוף.

תודה ליואב אבניאון  שהסב את תשומת ליבי לאירוע