קשה לי להגיד שאני "אומנית"

מה באמת שווה האמנות שלנו אם היא אינה מלווה במערכת משומנת של שיווק ויחסי ציבור.

חול המועד פסח נתן לי לגיטימציה לקבל "מנת תרבות" שבדרך כלל אני צורך במשך כמה שנים טובות.

בכל מקרה החוויה הזו של ביקור בתערוכה- מומלצת מאוד בכל רמה שהיא החל מביקור בתערוכה במתנ"ס הקרוב ועד ביקור במוזיאונים חשובים ויוקרתיים.

ביקרתי, כאמור,  בתערוכה במוזיאון העיצוב בחולון ובמבנה החדש של מוזיאון ת"א לאמנות. המוזיאונים שונים כמובן אחד מהשני ומייצגים תפיסות ונושאים שונים.

בתום שני ימי הביקור בתערוכות חשבתי לעצמי -אם יפגוש אותי מישהו ויבקש לדעת מה ראיתי במוזיאונים, מה אומר לו ? מה אזכור מהביקור ? מה משך את תשומת ליבי ?

אני וודאי אזכור מה הרגשתי כשהבטתי בשמים מבעד לקורות הפלדה הענקיות במוזיאון העיצוב בחולון, ולאיזה תמונה או חפץ התחברתי בתצוגה שהייתה במוזיאון ת"א לאמנות.

ויהיו גם דברים אחרים-
ביקור במוזיאונים נותנים חומר למחשבה, גם מעבר להיבטים האדריכליים והאמנותיים של הביקור.

כמה פעמים עברה בראשכם המחשבה, תוך כדי ביקור בתערוכת אמנות: "אם הוא מציג את התמונה הזאת בתערוכה, אז גם לתמונות שלי יש סיכוי להיות מוצגות כאן"

* * *
יש בארץ אלפים ואולי רבבות המקיימים את האמנות שלהם לעצמם – ואפילו לא לפרנסתם: ציירים, אמני פיסול, תכשיטנים, אמני חימר פולימרי (פימו)  וכד'. הפעילויות הללו מתקיימות במסגרות רבות החל מסדנאות בבתים פרטיים, דרך פעילויות במתנסים, במוזיאונים, תצוגות וירידים.

אולם כמה אנשים אתם מכירים ששמעו מכם, לא פעם, את המשפט: "את צריכה להציג את התמונות שלך בתערוכה ?"
כעת נסו לכוון את הדברים למשהו יותר ממוקד ומעט יותר גבוה. נסו לומר: "את צריכה להציג את הציורים שלך במוזיאון לאמנות !".

אנשים רבים אשר עוסקים באמנות מתקשים לכנות את עצמם "אמנים" , וכשפונים אליהם בתואר הזה ואומרים: "אז את אמנית ?", התגובה היא לעיתים מסתייגת ומתנצלת.
והשאלה האמתית היא – "מיהו אומן", ואם היוצרים הללו מודעים לאייכויות היצירה שלהם ?

יש כאלה שבוודאי יאמרו שקפצתי גבוה מידי- כמובן שרצוי שיהיה ידע אקדמאי, מוניטין אמנותי וכו'
האמנם ?
האם אמנים ויוצרים המציגים בתערוכות נמדדים רק עפ"י השכלתם והמוניטין האמנותי שלהם- או שאולי יש כאן עבודה נכונה של שיווק ויחסי ציבור שמאחוריה , יסלחו לי מבקרי האמנות, אין הרבה אמנות ?

לאונרדו דה וינצ'י – שאם היה אתנו בחיים הוא היה בן 560 שנה.
הוא אמנם מוכר כאחד הציירים הדגולים בכל הזמנים. אולם למעשה במהלך חייו הוא הצטיין גם כמדען, מתמטיקאי, מהנדס, ממציא, פסל, אדריכל ומוזיקאי.
הוא קנה לו מקום ייחודי בתולדות האנושות כאדם הבקיא במרבית תחומי הידע האנושי בזמנו.