דואר זבל ? ממש הצחקתם אותי

דואר זבל ? ממש הצחקתם אותי

מידי שבוע אנחנו מקבלים מיילים ובהם גם כאלה מאנשים או מארגונים שאנו לא מכירים או לא מצפים לקבל מהם דואר. ההתייחסות החוקית לעניין הזה ברורה בדמות חוק הספאם – שצמצם את מה שנקרא "דואר הזבל" שאנו מקבלים.

אנשים נמנעים מלפתוח את הדואר הזה במידה רבה של צדק וההתייחסות שלי כאן, בטיפ הזה, היא בראייה שיווקית מעט שונה. הדברים אמורים במיוחד כאשר הדואר הזה מגיע לבעלי עסקים, או לבעלי תפקידים בחברות ובארגונים שאינם שמים לב דווקא לאפשרות לנצל "דואר זבל" לקידום האינטרסים העסקיים שלהם.

אני מדבר על שתי פעולות עליהן כתבתי כבר בעבר: "מודיעין ואיסוף מידע עסקי" ו"להפוך ספק ללקוח" .

מבחינה שיווקית, מדובר בפעולה די פשוטה הדורשת הקצאת זמן קבוע, למשל 10 דקות בכל יום. בזמן הזה כדאי לבדוק האם בדואר הזבל המגיע אלי, יש משהו שאני יכול לנצל לטובת העסק שלי ? האם אני יכול לזהות "תזכורת שיווקית". למשל: קיבלתי היום הצעה מספק זריז ששלח לי הודעה על כנס שהוא מקיים קראת חג שבועות (בעוד כ- 3 חדשים). האם בסיום בדיקת המידע שהגיע במייל אוכל להפוך את ה"ספק" (ששלח לי הצעה לרכוש משהו שאני לא צריך) – ללקוח ? האם במייל הזה יש משהו שאני יכול ללמוד ולבצע טוב יותר- עבור העסק או המוצרים שלי ?

כאמור, הדבר דורש מסגרת זמן קבועה, ומידה רבה של משמעת עצמית: 10 דקות כל יום, ובסה"כ שעה בשבוע ומטרה מדידה, ספציפית, וריאלית: להפוך את הספקים ששולחים לי "דואר זבל" – ללקוחות שלי.

בשבוע שעבר מירון אברמסון שלח לי מייל. מירון עוסק בייעוץ והנחיית אנגלית עסקית, ואנחנו מכירים מקבוצת הנטוורקינג "עסקים עושים עסקים".

העברתי את המייל לתיקייה לטיפול במועד מאוחר יותר, וכשהגיע המועד פתחתי ומצאתי שני נושאים, אחד מהם הוא הקישור המקסים הזה. לי הוא גרם לצחוק במשך 2.38 דקות.

מכל הגישות המקובלות בספרות המקצועית להשפעת הפרסום על הצרכן (הגישה ההתנהגותית, הניהולית, הכלכלית, והגישה הפיסיולוגית) מוסכם על כולם דבר אחד: אם יש במסר שלך הומור, סביר להניח שיזכרו את המסר הזה זמן רב יותר מאשר יזכרו מסר ללא הומור.

אז נכון שכעת אין לי מה לעשות עם השירות של "הנחיית אנגלית עסקית", אבל כשיגיע הצורך יהיה לי קל יותר לשלוף אותו מהמוח – כי הזיכרון שלי ממנו היה מצחיק.

מה אנחנו רוצים "לשדר" במסרים השיווקים שלנו ? האם אנו רוצים רק שהלקוח יקנה את המוצר או את השירות שלנו, מייד, כאן ועכשיו ? או שאנחנו רוצים, למשל, להעביר לו חווית לקוח מצחיקה ולגרום לו לזכור ולפנות אלינו כשהוא באמת ירצה את מה שאנחנו מציעים.

"דואר זבל" יכול להפוך ל"זבל משובח" – צריך רק להכיר את מכונת הייצור המתאימה.