במקום שאין אנשים, השתדל להיות איש

חברות, ארגונים ואפילו מדינות מבצעות פעולות ראווה יקרות במטרה לשפר את תדמיתן- ובסופו של דבר אדם אחד, לא חכם במיוחד, מקלקל הכל באמירה מיותרת או במעשה חסר אחריות.

קבלו את המקרה ההפוך.

 התקשורת מדווחת הבוקר (29 ביולי 2012) על קלינה קרומובה, חברת הפרלמנט הבולגרי בת ה- 27,

שהגיעה לבית החולים בבורגס וסייעה לפצועים ולחברי משלחת החילוץ, וכבר מכנים אותה: "מלאכית בולגריה".

כמי שביקר בבורגס ונתקל בתושבים שאינם דוברים אנגלית, הרגשתי תחושה לא נעימה. אולם כאשר אתה נמצא שם בנסיבות אחרות לגמרי, ומטפל  בפצועים, עזרה של אדם מקומי הדובר את השפה ומכיר את ההתנהלות – היא בגדר נס.

 קלינה קרומובה הציגה עצמה כמישהי שבאה לעזור בתרגום- מדווח אתר  yne.t,הישראלים חשבו שהיא עובדת בבית החולים, והעובדה שהצוות המקומי נשמע בצייתנות לדבריה התיישבה עם הנחה זו.

"היה חשוב לי לתת לישראלים הרגשה שיש מי שאכפת לו מהם בתוך כל הזוועה הזאת. אם אתה יודע שאתה לא לבד, זה לפעמים מספיק כדי לתת לך להרגיש טיפה יותר טוב" אמרה קרומובה.

 * * *

פעולות הסברה ויחסי ציבור נמדדים בסופו של דבר ב"נקודת הקצה" שלהם; וראו מה קורה כעת לחברת "עמידר" שרק לפני כמה חדשים שמענו את תשדירי הפרסום שלה ברדיו, בניסיון לחיזוק התדמית שלה. חברות, ארגונים ואפילו מדינות מבצעות פעולות ראווה יקרות במטרה לשפר את תדמיתן- ובסופו של דבר אדם אחד, לא חכם במיוחד, מקלקל הכל באמירה מיותרת או במעשה חסר אחריות.

חברות וארגונים שיש להם מחלקות שרות לקוחות, משקיעות הרבה מאוד במערך השיווק והמכירות ומרוב פעולות מיתוג נראה שהם "ממתגות עצמם לדעת". ואולי כדאי להשקיע תשומת לב גדולה יותר בתנאי ההעסקה של השומר בבניין, בפקידת הקבלה, בשליח שיוצא וחוזר כשהוא נוטף זיעה, או במחלקת הטלמרקטינג.

 אם יש לכם בארגון מחלקה כזו – צלצלו מידי פעם לשירות הלקוחות שלכם. שם , ולא בדוחות הכספיים נבנית התדמית של החברה. רק אל תגידו לנו שתחזרו אלינו בהקדם.

היכן למדה חברת הפרלמנט הבולגרי את ההתנהגות הזו ? באוניברסיטה, בקורסים מטעם הפרלמנט הבולגרי ?   כנראה שלא.

על כך אמרו חז"ל במסכת אבות: במקום שאין אנשים, השתדל להיות איש.