האם אתה "מתמחה", "מומחה" או אולי "יועץ" ?

האם אתה "מתמחה", "מומחה" או אולי "יועץ" ?

כמות המומחים ששטפה אותנו במהלך מבצע "עמוד ענן", העלתה על סדר היום את משמעות תפקידם של מומחים – גם בתחומים אחרים בחיינו, ובמיוחד במגזר העסקי.

כאשר אנחנו באים להציג את עצמנו, מבחינה מקצועית, כדאי לשים לב האם המילים בהן אנו משתמשים, מייצגים בצורה נכונה את מי שאנחנו באמת.

כשאנו אומרים שאנו "מתמחים ב...", הדבר עשוי להיתפס כמישהו שהוא אמנם איש מקצוע, אולם עדין לא השלים את השכלתו, כפי שמקובל אצל רופאים ועורכי דין.
אם אנחנו בוחרים מילה אחרת ואומרים שאנחנו "מומחים ב...", אנחנו למעשה שולחים מסר האומר שאנו בשליטה מעל כולם, ואתה , הלקוח – זקוק לנו כדי להשלים את פעולתך.

"יועץ" – לעומת זאת הוא אדם המפתח מערכת יחסים עם הלקוח. אדם שרוצה להציע דעות המבוססות על ניסיונו המקצועי, תוך כדי הוספת רמה של נתינה, קבלה ושיחה אל תוך התמהיל – או כפי שהדברים מוזכרים בלשונו של דיויד מאיסטר:
האם אתה- בעל העסק, בעל המיומנות או בעל המקצוע, האם אתה "מומחה" כלומר מישהו המחפש סטוץ ללילה, או שאתה "יועץ" המעוניין ברומן עם כוונות רציניות.

דייויד מייסטר פרסם את הדברים בספר: "אסטרטגיה והמעשן השמן" – ספר העוסק בשאלה איך לגרום לאנשים לעשות את הדברים שהם יודעים שהם צריכים לעשות.

ואתם, בעלי העסקים ובעלי המקצוע – האם אתם מגדירים את עצמכם כ"מתמחים", כ"מומחים", ואולי כ"יועצים" ?

מה אתם חושבים על כך ?