שיפוטיות סכום אפס

עושה רושם שגם בשבוע הזה, נעסוק בנושאים אקטואליים הקשורים לבתי משפט ובהצהרות בנושאים משפטיים. השיפוטיות היא נושא המטריד את האנושות מאז ומעולם.

שימו לב- שיפוטיות בחשיבה העסקית עלולה לנעול דלתות.

השיפוטיות של קין, גרמה לו לעשות מעשה ולהרוג את הבל אחיו. הטבע האנושי נוהג להיות שיפוטי כלפי כל דבר בעולמנו. הנושא הזה מטריד את האנושות מאז ומעולם.

על מה אנחנו לא מתייחסים בשיפוטיות: על בני הזוג שלנו, על הילדים שלנו, על הבית, המשכורת, המכונית, על היכולות המקצועיות שלנו, וכמובן על הדשא שתמיד ירוק יותר אצל השכן.

כאשר הדברים באים לידי ביטוי בתהליכי חשיבה- מדובר בפעולה חוסמת יצירתיות.

יהודים יוצאי פולין שהגיעו לישראל אחרי קום המדינה, הביאו את השיפוטיות לדרגת אמנות, ואני אומר את הדברים בהתבסס על ידע אישי. כל מי שגדל בבית פולני יודע על מה אני מדבר: "לחתונה שלנו הם הביאו 250, אנחנו לבר מצווה שלהם נביא גם 250 "- מכירים ?

פעם שאל אותי מישהו בעניין שיפוטיות: "תגיד- אתה מוכן לקפוץ מגג בניין בן 8 קומות ?".  "כמובן שלא", עניתי. אבל –

אני רוצה לעבור אימון בסנפלינג, אני רוצה קסדה ואת הציוד המתאים ורק לאחר האימון אוכל לקבל החלטה. ירדתי כבר פעם גובה דומה בסנפלינג בנחל רחף שבמדבר יהודה, כך שאני יודע במה מדובר ולכן אסכים לאתגר.

אני אמנם מצהיר על עצמי שאני מופרע- ובכל זאת אין לי כל כוונה לסכן את חיי.

* * *

בחודש מאי האחרון ציינו בארה"ב 50 שנה לנאומו המפורסם של הנשיא ג'ון קנדי. קנדי הבטיח לאומה האמריקנית לשגר אדם לירח ולהנחיתו בשלום עד סוף העשור. הנאום היה ב 25 במאי 1962:

"ראשית, אני סבור שעל אומה זו להציב לה כיעד מחייב, כי עד תום העשור תושג המטרה של הנחתת אדם על הירח והשבתו ארצה בשלום. שום פרויקט חלל יחיד אחר לא ירשים כל כך את האנושות או יהיה חשוב כל כך לחקר החלל בטווח הארוך; שום פרויקט אחר גם לא יהיה קשה כל כך, או יקר כל כך, להשגה."

קנדי ידע על מה הוא מדבר, היה לו ידע לגבי כוח האדם והיכולת הטכנולוגית לבצע את המשימה, ואכן החללית אפולו 11 הייתה החללית המאוישת הראשונה שנחתה על הירח ב 16 ביולי 1969.