שקדייה פורחת. זו ממש אסטרטגיה שיווקית

כשאתה מפתח במשך השנים מיומנויות של זיהוי צמחים תוך כדי נסיעה ב- 90 קמ"ש, פריחה של שקדייה בתחילת דצמבר – מקפיצה את תשומת לבך. ואיך זה קשור לאסטרטגיה שיווקית.

בשבוע שעבר נסעתי לירושלים ובאזור שער הגיא הבחנתי בתופעה שגרמה לי לחוסר תשומת לב של כמה שניות – שקדייה פורחת !

כשאתה בוגר החוג ללימודי ארץ ישראל ומפתח במשך השנים מיומנויות של זיהוי צמחים גם בנסיעה במהירות 90 קמ"ש, פריחה של שקדייה בתחילת דצמבר – מקפיצה את תשומת לבך. השקדייה- אמורה כידוע לפרוח בסביבות ט"ו בשבט כלומר- בעוד כחודשיים.

כמובן שלא יכולתי לעצור את המכונית להביט ולצלם, לאחר מספר שניות של נסיעה שוב ראיתי – אכן תחילת דצמבר, והשקדייה פורחת. לא מדובר בהמוני פרחים אבל פה ושם אתה רואה התחלה של פריחה טרם זמנה. אגב- ההסבר לעניין הזה מאוד פשוט: בנובמבר היו כמה ימים חמים יחסית, והימים הללו הספיקו לכמה פרחים אמיצים לחשוב שהחורף נגמר – והם החליטו לפרוח.

עצי השקד מוכרים כראשונים בין עצי הפרי המתעוררים לחיים חדשים לאחר תרדמת החורף. עצם שמו "שקד" – נובע מתכונתו "לשקוד על משמר החום", כדי לנצל את הימים הללו ולהתחיל לפרוח.

בילדותי אני זוכר התייחסות בתעודת ביה"ס בציון במקצוע שנקרה "שקידה". הציון שהיה די שנוא עלי, נועד לתת הערכה מהי מידת ההשקעה שלי בחומר הלימוד. מצאתי אמרה בפולקלור האשורי של אב לבנו "בני אל תהייה כמו עץ השקד, הממהר לפרוח, אך מאחר להוציא פירות". מסתבר שכבר בימי קדם היו הורים שדחפו את ילדיהם להתבגר בטרם עת: ללמד אותם ללכת כשכולם עוד זוחלים, לשבת על הסיר כשכולם עוד בחיתולים, לסיים בגרות בגיל 16 כשלכולם יש עוד שנתיים, לדחוף אותם לחוגים "יוקרתיים" כדי שהם, ההורים יוכלו לספר ולהתגאות בכך וכו'.

* * *

מעבר לפולקלור, מדובר בנושא שניתן ללמוד ממנו משהו על אסטרטגיה של הישרדות.

נניח שאני עץ שקד- האם כדאי לי לקחת החלטה להקדים ולפרוח אולם לקחת גם סיכון עצום: במידה וירדו גשמים לאחר הפריחה, הפרחים עלולים ליפול ואז המשך הקיום שלי נמצא בסכנה.

אגב- בשנה שעברה היו גם כמה ימי חום שגרמו לעצי אגסים לפרוח בדצמבר במקום בחודש מרץ, הגשם עשה את שלו והפיל חלק מהפרחים, היבול היה בהתאם, מחירי האגסים האמירו, העניין הזה השפיע על המדד ובאופן ישיר על שכר הדירה. פולקלור בכלל לא נחמד.

החלטות שיווקיות בעסקים מצריכות מאתנו לעתים לקחת סיכונים ולהתנהג בצורה אמיצה, בדיוק כמו פרח השקד המקדים את פריחתו.