על הזדווגות נמלים באוויר ומסר תקשורתי

מי שנתקל בתחילת נובמבר במראה של נמלים מעופפות שנחבטות בזגוגיות מכוניות, ובבני אדם יכול להירגע, לא מדובר ב"מכת נמלים" ואין צורך בהדברה. מדובר בתופעת טבע שניתן ללמוד ממנה משהו גם על תקשורת.

אני מאוד אוהב את הסתיו, אולם כשירד הגשם בשבוע שעבר נתקפתי עגמומיות שלא לומר דיכאון קל. שמחתי לקראת ריח הגשם והרעננות שבאוויר, אבל ליבי יצא אל הנמלים או לייתר דיוק אל הזכרים הנמלים. במהלך חודש אוקטובר, מגדלים הנמלים כנפיים, הזכרים משתוקקים להזדמנות לעשות את מה שכל שיצור זכרי רוצה לעשות – להזדווג עם הנקבה. הזכרים והנקבות מבני הנמלים המתינו ליום הזה ממש כמו זוג הממתין לקראת ליל כלולותיו. ואכן התופעה שהייתה בשבוע שעבר נקראת "מחול הכלולות", והיא מתרחשת מידי בשנה ביום השמשי ה"יפה" הראשון לאחר הגשם.

יום חמישי שעבר ירד כאמור גשם כפי שהבטיחו החזאים, וביום שישי (4.11) בסביבות השעה 11 לפני הצהרים, התרחשה בצפון הארץ ובאזור המרכז, מסיבת הזימה הגדולה ביותר המתקיימת בטבע פעם בשנה. אלפי נמלים הזדווגו באוויר. כן, כן – ממש באוויר.

האירוע הזה הפך יום טרגי עבור אלפי הנמלים הזכרים, שכן לאחר ההזדווגות הזכרים נופלים לאדמה ומנסים לחזור לקן, אולם הנקבות מרחיקות אותם מהקן עד שהם מתים מרעב ומתשישות – כמו שאומרים: אל תנסו בבית !

הסיפור הזה, המזכיר התנהגות של אמזונות או קטע מטלנובלה משובחת, מביא אתו תובנה תקשורתית מעניינת.

האם אתם קולטים את העוצמה השיווקית הטמונה בתמונה הזו?

אלפים משתתפים במשך כמה שעות באירוע המוני המתקיים בשטח של אלפי קמ"ר, פעם בשנה, כל שנה.

אגב- מחשבה אנושית על הזדווגות באוויר נשמעת אולי אופציה יצירתית ומעניינת, אולם הסיכונים הופכים את העניין למסוכן מדי.

 

 

תגובה אחת

  1. yoni

    קיבלתי כמה תגובות מקוראים שכתבו לי שהם לא הבינו את הטיפ השיווקי

    התייחסתי לתופעת הביולוגית המכונה "מחול הכלולות" כאנלוגיה לפעילות שאנו מתכננים.
    התכוונתי למעשה למשהו היפוטטי שבו אנו מתכננים פעילות שיווקית למוצר או שירות שלנו. ועומדת לרשותנו האפשרות לחשוף את המוצר או השירות הזה בפני אלפי לקוחות, המפוזרים בשטח גדול. הנתון החשוב הוא שהלקוחות הללו יהיו זמינים רק פעם אחת בשנה למשך מספר שעות.

    השאלה שהתכוונתי לעלות כחומר למחשבה היא – באילו ערוצי פרסום תבחרו להעברת המסר השיווקי: פרסום במכשירים סלולריים, רדיו, אינטרנט וכו'

Comments are closed.