שמאליים – לא שמאלאנים !

השבוע, תוך שיחה עם לקוח, ראיתי שהוא כותב ביד שמאל. אין כאן שום דבר חדש או מעניין, אלה שבשיחה התברר שהוא מכיר אנשים שבילדותם קשרו להם את יד שמאל והכריחו אותם ללמוד לכתוב ביד ימין בניגוד כמובן לנטייה הטבעית. 

לרגע חשבתי על עצמי: אני אמנם כותב ביד ימין אולם קולע לסל ביד שמאל, נכנסתי לחופה ברגל ימין- אולם הבעיטות שלי בכדורגל הן ברגל שמאל, והן בעיטות חזקות להפליא. גיטרה אני מחזיק ביד שמאל ואין מהיר יותר ממני בהחלפת מחסניות אם 16 – ביד שמאל כמובן.

אם כ-10 אחוזים מאוכלוסיית העולם היא שמאלית, אז אני כנראה, שייך לחלק הקטן יותר באוכלוסייה הזו.

נזכרתי לפני שנות דור, במורה לציור שהיה לי בבית הספר "רוקח" בת"א. שמעון ברזילי – שמו של המורה, היה כתב על הלוח בעברית – משמאל לימין ולא התבלבל. אהבתי להגיע לשעורים הללו רק כדי לראות את הפלא. כששאלנו הוא הסביר לנו שהוא למד לכתוב כך מאביו, שהיה סופר סתם. ובכלל הוא הוסיף שחינוכו היה אצל "מורי" תימני. כשיושבים ילדים סביב לשולחן ולומדים תורה, מסתבר שתמיד יש מישהו שצריך לקרוא הפוך.

השמאליים, מתברר, מהווים מיעוט באוכלוסיית העולם אולם הנציגות שלהם הייתה ועודנה במוקדי כוח והשפעה רבים: ברק אובמה, ביל קלינטון, ובישראל רוה"מ בנימין נתניהו ואהוד אולמרט (שבימים אלה טרוד בעניינים חשובים יותר) ועוד מדינאים, ספורטאים וסלבריטאים , כפי שמביא האתר "יד שמאל".

אמנם כיום לא צריך להחליף הילוכים ביד ימין, והמחשב תורם לשוויון שבין שתי קבוצות האוכלוסייה, אולם נראה לי שמבחינת הכוח השיווקי – יש כאן אוכלוסייה בעלת פוטנציאל גדול, שעדיין לא הגיעו אליו.

"יום השמאליים הבינלאומי" מצוין כל שנה ב- 13 באוגוסט. למה אני מפרסם את הדברים הללו כעת, באמצע חודש יולי ?
אני מעריך ש- 4 שבועות הן זמן מספיק וראוי לארגן פעילות לקראת היום הזה, כדי להעלות את הצורך השיווקי.