פריחת החצב בעיר- מציאות ולא אגדה אורבנית

פריחת החצב – אגדה אורבנית

לפני 6-5 שנים העברתי בצל של חצב מהרי ירושלים לגינה בבניין שבו אני מתגורר. השבוע הוא החל לפרוח לראשונה. באמצע הקיץ הגיע בשורת הסתיו. מה לזה ולתכנון השיווק ?

בשבוע שעבר ראיתי שהחצב הזה החל לפרוח, ולא היה שמח ממני שכן לקראת סוף אוגוסט – היגיע הסתיו. למי שאינו יודע החצב הוא גיאופיט – כלומר צמח בצל והפריחה שלו מבשרת את הסתיו.

בכל העניין שלי עם פריחת החצב, האגדה האורבנית הזו איננה הסיפור.

בימים שעבדתי בנאות קדומים (אתר תיירות מקסים ליד יער בן שמן) הייתי מפיץ לתקשורת הודעות על הפעילות שבמקום. באחד הימים (ליתר דיוק באחד מימי אוגוסט 1989 ) ראיתי שהחצבים במקום פרחו והוצאתי על כך קומוניקט חדשותי: פריחה "מוקדמת" של פרח שמבשר את הסתיו, באמצע הקיץ, היא ללא ספק ידיעה שהתקשורת אוהבת.

המדריכים ואנשי הצוות בנאות קדומים, שעדין לא הכירו אותי ואת המופרעות שלי, אמרו לי את הדברים שכל יזם או בעל עסק שומע לעתים קרובות: "אין לך במה להתעסק ? את מי זה מעניין ? כולם יודעים, תספיק כבר עם השטויות שלך, מתי תתבגר כבר" וכו'.

ולמרבה הפתעתם הידיעה הזו הופיע בתקשורת בעמודים מרכזיים, ובמהדורות החדשות ברדיו, ובטלביזיה, ותמיד כידיעה עיתונאית. כמובן שמנפתי את העניין הזה לשיווק המקום, למנגינת ליבם של הקולגות שלי – הדוברים המוכשרים של הגופים הירוקים בארץ (רשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע, והקק"ל). המצב הגיע לכך שאנשים התבדחו על חשבוני ש- "בכל מקום שבו יונתן פרנקל יעבוד, החצב יפרח שם ראשון".

אגב- הפעם האחרונה שהחצב פרח (לראשונה) הייתה כמובן לפני שנה בקיץ בידיעה שהכנסתי בהקשר ללקוחה שלי. הצילום התפרסם בעמוד האחורי של מעריב ב- 23.7.10.

במשך כ- 15 שנה, בכל שנה שלחתי את הסיפור הזה לתקשורת, והיא התמסרה לו באהבה – ואגב כך פרסמה בדיוק את המוצר שאותו רציתי לשווק. לעיתים היה העניין על הפריחה ה"מוקדמת" מתפרסם אפילו בחודש יולי. (קובץ קטעי העיתונות המקורי נמצא כמובן אצלי).

אז בסוף השבוע החצב בגינת הבניין שלי החל לפרוח. למה אני מטריח אתכם באגדה האורבנית הזו?

לכל בעל עסק, ארגון, או חברה עסקית יש "חצבים שפורחים" כלומר מוצר או שרות שמחזור חייו הוא קבוע, עונתי, קשור לחגים, לחופשות, לגשם, לשמש, ולכל מה שרק תרצו. מה שצריך לעשות הוא לתכנן את הפעילות כך שהמידע על כך יגיע לציבור הצרכנים. רצוי באמצעי התקשורת.